A régi barátok néha új ötleteket adnak

Valószínűleg legtöbben a fiatalkori élményeikre emlékeznek vissza legszívesebben, számomra is azok voltak a legszebb évek, amikor még egyben volt a társaság, és koncertekre, fesztiválokra jártunk szinte minden héten. Aztán jöttek a dolgos évek, költözések, és már régen volt rá alkalom, hogy ismét körülüljük az asztalt egy jó program keretében.

Hosszas tervezgetés után hétvégén végre sikerült sort kerítenünk egy ilyen összejövetelre. Jól szórakoztunk, de vicces belegondolni, az évek alatt mekkora változás történt a beszédtémáinkat illetően. A suli, románc, buli helyére észrevétlen bekúszott a munka, család, otthon háromszöge.

Különösen jól elbeszélgettünk arról, ki mivel foglalkozik mostanában otthon; akad, akinek a kertészkedés lett a hobbija, más inkább barkácsol, és akad, aki teljesen zöld életmódba kezdett, ő most készül napelemeket telepíteni az ingatlanára.

A napelemes szaldó elszámolás vége

A barátom egyébként minden helyzetben törekszik a környezettudatosságra, csomagolás-mentesen vásárol, nem hódol be a fast fashion hullámnak, tehát nem meglepő, hogy úgy döntött, az otthonát is fenntartható módon szeretné ellátni energiával.

A Napelem Rendszer szakemberei már ki is szálltak hozzá, hogy felmérjék a terepet; velük tervezi a telepítést elvégeztetni. Hálózatra kötött rendszert szeretne, mint a legtöbben Magyarországon.

Egyetlen sérelme, hogy számára már nem elérhető a napelemes szaldó elszámolás, és ő már csak bruttó elszámolással csatlakozhat a rendszerhez. Mivel nem vagyok jártas a témában, de érdekelnek a korszerű megoldások, kértem, magyarázza el, mi a különbség a kettő között.

Mint kiderült, a napelemek időszakonként több áramot termelnek, mint amennyit a háztartás fel tud használni, ezt a felesleget pedig a szolgáltató felé továbbítja a rendszer. Amikor viszont az időjárás vagy napszak miatt nem termel elég áramot a napelem, a szolgáltatótól vételezett áramot használja a háztartás.

napelemes szaldó elszámolás

A napelemes szaldó elszámolás idejében egyforma áron számolták a leadott és kapott áramot, ami év végére általában kiegyenlítődött, és nem kellett fizetni villanyszámlát. Az új rendszerben már drágábban mérik a szolgáltatótól kapott áramot, tehát a barátom nem szabadul meg végleg a villanyszámlától, ráadásul így a beruházási költség is lassabban térül meg egy kicsivel.

Befektetés a jövőbe

Miután én is fontosnak tartom, hogy óvjuk a környezetet, hazafelé áttanulmányoztam a Napelem Rendszer oldalát. Sok hasznos cikk olvasható a felületükön, rengeteget tanultam a napelemek működéséről, valamint informálódtam a legújabb hírekről.

Persze én is sajnálom, hogy lecsúsztam a napelemes szaldó elszámolás lehetőségéről, de még mindig úgy gondolom, anyagilag is megtérül a napelem vásárlás.

Egyrészt még mindig ez az egyetlen mód, hogy komolyan spóroljunk a villanyszámlán, másrészt több típusú rendszer létezik, és akár akkumulátorok segítségével el is tárolhatjuk a saját magunk számára előállított energiát.

A beszélgetés óta komolyan foglalkoztat a gondolat, hogy a spórolt pénzemet napelemekre fordítsam, hiszen ez beruházás a jövőbe. Alig várom a következő koncertet, hogy újra összefussunk a barátommal, és megvitassuk az új közös témánkat.